11.03.22

[EU Delegation to Ukraine – General public newsletter] Вступне слово Виконавчого віцепрезидента Тіммерманса та Комісара Сімсона під час прес-конференції про план REPowerEU

Logo
Вступне слово Виконавчого віцепрезидента Тіммерманса та Комісара Сімсона під час прес-конференції про план REPowerEU

English version is below

«Текст під час промови може відрізнятися від опублікованого»

 

Вступне слово Виконавчого віцепрезидента Тіммерманса

Всього за два тижні хід нашої європейської історії змінився, докорінно змінився, і я вірю, назавжди. Невинні українці, в тому числі діти, багато дітей, страждають від нестерпного варварства, якого вони зазнали на війні, якої ніхто не хоче. Не українці, точно не європейці, не росіяни. Це війна лише однієї людини: Путіна та його посіпак.

Ми повинні і будемо робити все можливе, щоб підтримати Україну. Українці борються за цінності, в які ми віримо і які ми поділяємо. Вони борються за свободу, демократію та верховенство права проти режиму, який з них насміхається, відкидає та активно намагається компрометувати нас та наші цінності.

Це про Україну, але, безперечно, також і про Європу. Ми повинні захищати європейські інтереси та підвищувати нашу стійкість, даючи раду власним вразливим місцям.

Цілком очевидно, що ми занадто залежні від енергетичних ресурсів Росії. Це не вільний ринок, якщо існує  державний діяч, який бажає ним маніпулювати.

Відповіддю на цю проблему є відновлювані джерела енергії та диверсифікація постачання енергетичних ресурсів.

Відновлювані джерела енергії дають нам свободу вибору джерела енергії, який є чистим, дешевим, надійним і яке знаходиться в ЄС. І замість того, щоб продовжувати фінансувати імпорт викопного палива та фінансувати російських олігархів, відновлювані джерела енергії створюють нові робочі місця тут, у Європі.

Завдяки плану, який ми окреслюємо сьогодні, ЄС може припинити свою залежність від російського газу та посилити Європу.

Після впровадження пакету «Fit for 55» загальне споживання газу в ЄС зменшиться на 30% до 2030 року. Це 100 мільярдів кубометрів газу, які нам більше не знадобляться.

Тепер ми робимо наступний крок.

До кінця цього року ми зможемо замінити 100 млрд кубометрів газу з Росії. Це дві третини того, що ми імпортуємо з Росії. Це покінчить із нашою надмірною залежністю і дасть нам необхідний простір для маневру. Дві третини до кінця цього року.

Важко, надзвичайно важко. Але це можливо, якщо ми готові йти далі і швидше, ніж раніше.

REPowerEU – наш план, який передбачає досягнення незалежності Європи від російського газу.

Він заснований на двох напрямах:

Перший: ми диверсифікуємо постачання та залучимо більше відновлюваних джерелах газу.

 • Збільшуючи імпорт СПГ та трубопроводів, ми зможемо замінити 60 млрд кубометрів російського газу протягом наступних 12 місяців.
 • Подвоївши стійке виробництво біометану, ми можемо замінити ще 18 млрд кубометрів, використовуючи Спільну сільськогосподарську політику, допомагаючи фермерам стати виробниками енергії.
 • Ми також можемо збільшити виробництво та імпорт поновлюваного водню. Hydrogen Accelerator розробить інтегровану інфраструктуру, що забезпечить доступ усім країнам-членам ЄС можливість долучитися до доступного поновлюваного водню. 20 мільйонів тонн водню можуть замінити 50 мільярдів кубометрів російського газу.

Ми також почнемо замінювати природний газ на газ, вироблений із відновлюваних джерел. Це, загалом, перший стовп REPowerEU.

Паралельно ми повинні прискорити перехід до чистої енергії. Відновлювані джерела енергії роблять нас більш незалежними, вони є більш доступними та надійними, ніж нестабільний ринок газу.

 • Отже, нам потрібно встановити ще мільйони фотоелектричних панелей на дахах наших будинків, підприємств і фермерських господарств. Ми також повинні подвоїти швидкість встановлення теплових насосів протягом наступних п'яти років.
 • Це легкодоступні цілі. До кінця цього року майже 25% поточного виробництва електроенергії в Європі може отримуватися від сонячної енергії.
 • Також нам потрібно прискорити процедури видачі дозволів для збільшення наших вітрових потужностей на берегах і на морі, а також запровадити великомасштабні проєкти сонячних електростанцій. Це наш найвищий суспільний інтерес.

Деякі з цих змін не відбудуться за одну ніч, і тому ми також повинні готуватися до наступного зимового сезону.

До жовтня газосховища в ЄС мають бути заповнені на 90%. І Європейська Комісія готова підтримати спільні закупівлі газу.

Нарешті, і найголовніше, ми повинні захистити тих, хто не має можливості сплачувати рахунки за електроенергію. Наш сьогоднішній план пропонує кілька способів допомогти найбільш вразливим домогосподарствам і підприємствам.

Кадрі розгляне наш план докладніше.

Підсумовуючи, RePowerEU – це наш план подолання нашої залежність від російського газу та пошуку свободи вибору енергетичних ресурсів.

Ми можемо це зробити, і ми можемо зробити це швидко.

Все, що нам потрібно для досягнення цього – це сміливість і витримка. Якщо колись і був час для цього – то цей час зараз.

 

Вступне слово Комісара Сімсона

 

Дякую, Франс. Доброго дня всім.

Відколи ця Комісія розпочала роботу, у нас було багато важливих зустрічей з питань енергетики, але не було жодної важливішої за сьогоднішню.

Війна Путіна з Україною абсолютно чітко дала зрозуміти, що нам потрібно рухатися ще швидше, щоб змінити європейську енергетичну систему та якнайшвидше покінчити з небезпечною залежністю від російського викопного палива.

ЄС не вперше стикається з цією істиною. Після 2009 року, коли Росія припинила постачання газу в Україну, ми наполегливо працювали над диверсифікацією наших поставок. Того року імпорт СПГ становив трохи більше 4 млрд кубометрів на місяць. Зараз це 10 млрд кубометрів із потенціалом зростання. Із 2009 року в ЄС запрацювало вісім нових СПГ-терміналів.

Завдяки цим зусиллям ми знаходимося в набагато кращому становищі, аніж п'ять чи десять років тому. Але ми ще не дійшли до нашої кінцевої мети. Що стосується енергетики, на все потрібен час, і в деяких країнах-членах ЄС, мабуть, більше відчувалася необхідність відмовитися від російського газу, ніж в інших.

Дії Путіна продемонстрували всьому ЄС невідкладність даного питання.

Ми всі згодні з тим, що цінова доступність, стійкість і безпека, в кінцевому підсумку, мають одну відповідь: Зелений курс. Але жонглювати цими трьома цілями буде непросто.

По-перше, дозвольте мені поговорити про те, що нам зараз потрібно зробити. Ми повинні захистити наших людей і бізнес від впливу надзвичайно високих цін. Ціни на енергоносії зростають з осені минулого року, які підвищуються через незвичайну поведінку Газпрому, який підтримує низькі потоки газу, незважаючи на високі ціни. Агресія Росії проти України підсилила тиск на ціни. І ринки також нервують через ризик російських контрзаходів.

У жовтні ми ухвалили низку заходів, які на даний момент використовували майже всі країни-члени ЄС. Але оскільки ситуація ускладнюється, цього вже недостатньо.

У цих надзвичайних обставинах, з якими ми стикаємося зараз, країни-члени можуть регулювати ціни на електроенергію для домогосподарств і мікропідприємств. Ця можливість передбачена в межах ЄС. І сьогодні ми опублікували детальні рекомендації щодо розробки цих заходів.

Ми також розпочнемо консультації з країнами-членами щодо нової Тимчасової кризової системи державної допомоги – подібної до тієї, яка була введена для пом'якшення впливу пандемії COVID-19. Це передбачатиме можливість компенсації підприємствам частини збільшення витрат на енергоносії, що пов'язане з російським вторгненням.

Щоб запровадити ці заходи підтримки, країнам-членам ЄС потрібні кошти. Одним із заходів, який вони можуть розглянути, – тимчасово оподатковувати непередбачуваний прибуток, що виник у зв'язку з підвищенням ціни на електроенергію. Тут також ми опублікували рекомендації як це можна зробити.

Країни-члени також можуть використовувати прибутки від торгівлі дозволами на викиди парникових газів (ETS). Із січня 2021 року по лютий 2022 року торгівля викидами принесла бюджетам країн-членів 30 мільярдів євро. Ці кошти можна направити на підтримку споживачів у ці важкі часи.

Інша безпосередня проблема полягає в тому, щоб переконатися, що Європа готова до затримок  постачання енергоресурсів. Ми оцінили можливі сценарії часткового та повного зриву постачання газу з Росії. Завдяки теплій погоді та збільшеним поставкам СПГ ми очікуємо, що будемо в безпеці цього зимового періоду, але нам потрібно підготуватися до наступного.

Для цього дуже важливо, щоб наше газове сховище було заповнено до початку наступного опалювального сезону. У квітні ми запропонуємо законодавчі акти, які вимагатимуть, щоб сховище було заповнено щонайменше на 90% до 1 жовтня кожного року. У пропозиції також буде визначено сховище газу як критичну інфраструктуру та вирішено ризики, пов'язані з правом власності.

Заглядаючи наперед, існує очевидна потреба у більш скоординованій політиці ЄС щодо газу – щодо закупівлі та зберігання. Не менш важливим є і диверсифікація поставок і покращення інфраструктури, оскільки ми відходимо від споживання російського газу.

Це те, що ми будемо робити в межах ініціативи REPowerEU. Поставки СПГ до ЄС вже значно зросли, але є можливості – і потреба – їх збільшувати. Оскільки ми ще не готові повністю відмовитися від газу, ми повинні подбати про те, щоб якомога більше його надходило не з Росії.

Інша сторона медалі полягає в тому, що в першу чергу зменшується потреба у викопному газі шляхом збільшення альтернативних джерел і економії енергії. Це означає виробництво більшої кількості біометану та поновлюваного водню, збільшення реновації будівель, теплових насосів та сонячних панелей на дахах. Це означає більш серйозне ставлення до енергозбереження, яке має стати внеском кожного у вирішення поточної кризи.

Дозвольте мені додати кілька слів про дозволи, про що Франс уже розповідав вам. Ми не можемо говорити про революцію в відновлюваних джерелах енергії, якщо отримання дозволу на будівництво вітропарку займає сім років. Настав час розглядати ці проекти як такі, що становлять головні суспільні інтереси, тому що вони і є такими.

Ми запропонуємо країнам-членам ЄС запровадити зони, які найбільше підходять для проєктів відновлюваних джерел енергії. Ми опублікуємо рекомендацію щодо прискорення видачі дозволів на проєкти відновлюваної енергетики. І ми повинні бути готові розглянути можливість змінити наші чинні правила, якщо вони нас стримують.

Я хотів би закінчити на тому ж питанні, з якого почав Франс – Україна. Надзвичайно мало можна додати до вже сказаного про російську агресію, хоробрість українського народу та єдину відповідь ЄС. Тож дозвольте мені сказати про енергетику.

Україна є частиною Європи, і це має стосуватися також їхньої енергетичної системи. Ми взяли на себе зобов'язання якнайшвидше під'єднати їх електричну мережу до Європейської континентальної мережі. Це допоможе забезпечити стабільність української енергосистеми. Ми також цілодобово працюємо над забезпеченням постачання газу, вугілля, дизельного палива, авіаційного палива, генераторів та задоволення інших енергетичних потреб, які зараз має Україна. Я хочу подякувати країнам-членам ЄС, які надають термінову та необхідну допомогу.

Бо безпека України – це й безпека Європи.

Дякую!

____________

 

Opening remarks by Executive Vice-President Timmermans and Commissioner Simson at the press conference on the REPowerEU Communication

 

"Check against delivery"

 

Opening remarks by Executive Vice-President Timmermans

 

In just two weeks, the course of our European history has changed, radically changed, and I believe for good. Innocent Ukrainians, including children, many children, are suffering unbearable acts of barbarism, unleashed upon them in a war that nobody wants. Not the Ukrainians, certainly not the Europeans, nor the Russians. It's just 1 man's war: Putin and his cronies.

We must and will do everything we can to support Ukraine. Ukrainians are fighting for the values we believe in and we share. They are fighting for freedom, democracy and the rule of law against a regime that ridicules, rejects, and actively tries to undermine us, and our values.

This is about Ukraine, but it is certainly also about Europe. We must defend European interests and increase our resilience by tackling our own vulnerabilities.

It is abundantly clear that we are too dependent on Russia for our energy needs. It is not a free market if there is a state actor willing to manipulate it.

The answer to this concern for our security lies in renewable energy and diversification of supply.

Renewables give us the freedom to choose an energy source that is clean, cheap, reliable, and ours. And, instead of continuing to fund fossil fuel imports and fund Russian oligarchs, renewables create new jobs here in Europe.

With the plan we outline today, the EU can end its dependence on Russian gas and repower Europe.

Fit for 55, once implemented, will reduce the EU's total gas consumption by 30% by 2030. That's 100 billion cubic meters of gas we will no longer need.

Now, we will take it to the next level.

By the end of this year, we can replace 100 bcm of gas imports from Russia. That is two-thirds of what we import from them. This will end our over-dependency and give us much needed room to maneuver. Two thirds by the end of this year.

It is hard, bloody hard. But, it is possible, if we are willing to go further and faster than we have done before.

REPowerEU is our plan to make Europe independent from Russian gas.

It is based on two tracks:

First: we will diversify supply and bring in more renewable gases.

 • With more LNG and pipeline imports, we can replace 60 bcm of Russian gas within the next 12 months.
 • By doubling sustainable production of biomethane we can replace another 18 bcm, using the Common Agricultural Policy to help farmers become energy producers.
 • We can also increase the production and import of renewable hydrogen. A Hydrogen Accelerator will develop integrated infrastructure and offer all Member States access to affordable renewable hydrogen. 20 million tonnes of hydrogen can replace 50 bcm of Russian gas.

We will also start replacing natural gas with renewable gases. This, in sum, is the first pillar of REPowerEU.

In parallel, we must accelerate our clean energy transition. Renewables make us more independent, and they are more affordable and reliable than the volatile gas market.

 • So, we need to put millions more photovoltaic panels on the roofs of our homes, businesses, and farms. We must also double the installation rate of heat pumps over the next 5 years.
 • This is low-hanging fruit. By the end of this year, almost 25% of Europe's current electricity production could come from solar energy.
 • In addition to this, we need to speed up permitting procedures to grow our on- and offshore wind capacity, and rollout large-scale solar projects. This is a matter of overriding public interest.

Some of these changes will not happen overnight, and that's why we also need to prepare for next winter.

By October, gas storage facilities in the EU must be filled up to 90% capacity. And the Commission is ready to support joint procurement of gas.

Finally, and most importantly, we need to protect those who are struggling to pay their energy bills. Our plan today proposes several ways to help the most exposed households and businesses.

Kadri will go through these in more detail.

To conclude, RePowerEU is our plan to break our dependency on Russian gas, and to find freedom in our energy choices.

We can do it, and we can do it fast.

All we need is the courage and grit to get us there. If ever there was a time to do it, it is now.

 

 

Opening remarks by Commissioner Simson

 

Thank you, Frans. Good afternoon, everyone.

Since this Commission entered office, we have had many important meetings on energy, but none more important than today.

Putin's war on Ukraine has made it absolutely clear that we need to move even faster, to reshape the European energy system and end our dangerous dependency on Russian fossil fuels as soon as possible.

This is not the first time we face this truth in the EU. After 2009, when Russia stopped gas deliveries to Ukraine, we have worked hard to diversify our supplies. That year, LNG imports were just over 4 bcm per month. Now, it's 10 bcm with potential to grow. Since 2009, eight new LNG terminals have come online in the EU. 

Thanks to these efforts, we are in a much better position than we were five or ten years ago. But we are not yet where we need to be. In energy, things take time and the urgency to give up Russian gas was perhaps felt more strongly in some Member States than others.

Putin's actions have made this urgency felt across the EU.

We all agree that affordability, sustainability and security concerns ultimately have the same answer: the Green Deal. But juggling these three goals will not be easy.

First, let me talk about what we need to do now. We need to protect our people and businesses from the impact of exceptionally high prices. Energy prices have been surging since last Autumn, aggravated by Gazprom's unusual behaviour - keeping gas flows low despite high prices. Russia's aggression against Ukraine has added to the price pressure. And markets are also nervous about the risk of Russian retaliation.

In October, we adopted a toolbox of measures that has by now been used by almost every Member State. But as the situation has evolved, it's no longer sufficient.

In these extraordinary circumstances we are facing now, Member States can regulate electricity prices for households and micro-enterprises. This is an option that the EU framework allows and today we have published detailed guidance on how to design these schemes.

We will also launch consultations with Member States on a new Temporary Crisis Framework for State aid – similar to the one introduced to mitigate the impact of COVID. This could allow them to compensate businesses for part of the increase in energy costs related to the Russian invasion.

To put these support measures in place, Member States need funds. One thing they can consider is to temporarily tax windfall profits created by the exceptionally high electricity prices. Here as well, we have published guidelines for how this can be done.

Member States can also use ETS revenues. From January 2021 to February 2022, emission trading has generated €30 billion for national budgets. This can be channeled to support consumers in these difficult times.

Another immediate concern is to make sure that Europe is ready for an interruption of supply. We have assessed possible scenarios for partial and full disruption of gas flows from Russia. Thanks to the mild weather and increased LNG supplies, we expect to be on the safe side for this winter: but we need to get ready for the next one.

For that, it's crucial to ensure that our gas storage is filled when the next heating season starts. In April, we will propose legislation to require that the storage is at least 90% full by 1 October each year. The proposal will also identify gas storage as critical infrastructure and tackle ownership risks.

Looking ahead, there is a clear need for a more coordinated EU policy on gas – on buying and storing, and also diversification of supply is important and improving infrastructure, as we move away from Russian gas.

This is what we will do under the REPowerEU initiative. LNG deliveries to the EU have already massively increased, but there is room – and a need - for more. As we are not ready yet to give up gas entirely, we must make sure that as much of it as possible comes from non-Russian sources.

The other side of the coin is reducing the need for fossil gas in the first place – by boosting alternatives and saving energy. This means more biomethane and renewable hydrogen, more renovation, heat pumps and solar panels on rooftops. It means getting serious about saving energy, which should become everyone's contribution to solving this current crisis.

Let me just mention something on permitting to compliment what Frans already shared with you. We cannot talk about a renewables revolution if getting a permit to build a wind park takes seven years. It is time to treat these projects as being in the overriding public interest – because they are.

We will propose that Member States create go-to areas that are particularly suitable for renewable projects. We will publish a recommendation to speed up permitting for renewable energy projects. And we should be ready to consider changing our current rules, if they are holding us back.

I would like to end with the same topic Frans started with – Ukraine. There is little to add to what has already been said about the Russian aggression, the bravery of Ukrainian people and the united response of the EU. So let me just talk about energy.

Ukraine is part of Europe and that should be also the case for their energy system. We have committed to link their power grid to the European Continental Grid as soon as possible. This will help to keep the Ukrainian power system stable and the lights on. We are also working around the clock to ensure the necessary supplies of gas, coal, diesel, jet fuel, generators and other energy needs that Ukraine has right now. I want to thank Member States who are delivering urgent and necessary help.

Because Ukraine's security is also Europe's security.

Thank you!

Читати далі

Ukraine

101 Volodymyrska St. Kyiv, 01033 Ukraine

facebook twitter youtube rss
View this email in your browser
Data Protection

Немає коментарів:

Дописати коментар

Пожалуйста, воздержитесь от не нормативной лексики.